Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

W JAKI SPOSÓB CZYTANIE BAJEK WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA W WIEKU PRZEDSZKOLNYM

W jaki sposób czytanie bajek wpływa na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Wiek przedszkolny jest bardzo ważny w życiu dziecka. Jest to bowiem okres, w którym kształtują się nawyki, procesy  uczuciowe i umysłowe, cechy charakteru oraz osobowości. Właśnie w tym wieku naszą rolą, czyli rolą rodziców i nauczycieli, jest pomoc dziecku w kształtowaniu i rozwijaniu tych procesów. Nieocenionym jest czytanie dzieciom bajek, które niesie z sobą bogate i wszechstronne oddziaływanie na rozwój we wszystkich jego aspektach.

Rodzice czytając dzieciom bajki, dostarczają im wielu przeżyć i wrażeń. Dzieci na swój sposób przeżywają stany emocjonalne, które są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Po przeczytaniu bajki, bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat przeczytanego tekstu. Dzieci rozmawiają o swoich ulubionych bohaterach, o ich przygodach i cieszą się, że udało im się pokonać trudności. Emocje, które towarzyszą słuchaniu bajek rozwijają wrażliwość, zdolność do empatii, uczą rozróżniania dobra od zła oraz kształtują pozytywne postawy moralne.

Czytanie bajek razem z dzieckiem to fantastyczny budulec więzi rodzica z małym czytelnikiem - stają się one bliskie, serdeczne i zażyłe. To także okazja dla rodziców na poznanie dziecka, zrozumienie jego sposobu patrzenia na świat, dotarcie do jego wnętrza. To również doskonały pretekst do rozmów o życiu i o tym, co ważne, a co nieco mniej.

Bajki uczą dzieci reguł panujących w społeczeństwie. Pokazują wzorce zachowania.

Kształtuje postawy społeczne; szacunek do siebie i innych, lojalność czy przyjaźń. Wpływa na zachowanie i myślenie, buduje światopogląd i pielęgnuje wartości moralne. Pomaga zrozumieć i świat, i siebie. Zaszczepia optymizm i wiarę w to, że będzie dobrze – wystarczy pokonać przeszkody, nie uciekając od nich.

Bajki rozwijają wyobraźnię u dzieci, która pozwala na zrozumienie świata i ludzi. Dobrze rozwinięta wyobraźnia zaowocuje w dorosłym życiu kreatywnością w rozwiązywaniu trudnych sytuacji. Dzieci uwielbiają bajki, których bohaterami są zwierzęta posiadające ludzkie cechy. Mogą w ten sposób przenosić swoje wyobrażenie bohatera w świat twórczości plastycznej, malując, wycinając, lepiąc ulubionego bohatera. Dzięki temu rozwija się również myślenie u dziecka. Bajki wzbogacają wiedzę ogólną i słownictwo dziecka, co ułatwia mu start w szkole.

Wskazówki dla rodziców, w jaki sposób czytać dziecku bajkę?

  • Dobrą porą na czytanie bajki jest wieczór przed snem. Czas czytania powinien uzależniony być od uwagi dziecka. Początkowo może być krótki a potem można go stopniowo wydłużać. Zaleca się czytanie dzieciom 20 minut dziennie.
  • Czytanie ma się dziecku kojarzyć z radością, z czymś czego nie może się doczekać. Nie może być karą ani przymusem.
  • Bajka powinna być dostosowana do wieku dziecka.
  • Jeśli dziecko chce, można i warto wielokrotnie czytać tę samą bajkę.
  • Należy pozwolić dziecku na zadawanie pytań, na rozmowy zainspirowane tekstem – ta część głośnego czytania najbardziej rozwija intelekt i wrażliwość dziecka.

Kochani rodzice! Czytajcie dzieciom bajki, bo mają one nieocenioną wartość. To inwestycja we wszechstronny rozwój Waszych pociech.

Linki do wykorzystania

bajki pomagajki / katalog bajek do wykorzystania

bajki do słuchania na dobranoc

bajki dla przedszkolaków

bajka "Wiosenny koncert"

 

Bibliografia: Bettelheim Bruno, Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni, tom 1, PIW, Warszaw 1985. Alina Maria Basak, Pedagogika Rodziny. Family Pedagogy. Wpływ bajek czytanych przez rodziców na rozwój dzieci…

Opracowała: Danuta Jaworska