Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Mindfulness czyli uważność na co dzień

Drodzy rodzice.

W poprzednim roku szkolnym miałam okazję prowadzić z Państwa dziećmi (gr 3,4 i 5) innowację pedagogiczną "Jestem uważny, jestem życzliwy".

Jej program stworzony przeze mnie bazował na praktykach i ćwiczeniach z zakresu Mindfulness Based Living Course (w skrócie MBLC) czyli certyfikowanego kursu prowadzonego i rozpowszechnianego w Polsce przez Mindfulness Association Poland z siedzibą we Wrocławiu.

Ale co to jest Mindfulness? Termin ten oznacza uważność, czyli doświadczanie tego co się dzieje wtedy kiedy to się dzieje bez przeferencji (Rob Nairn twórca metody).

Uważność jest umiejętnością życiową która można pogłębić nasze poczucie satysfakcji z życia i spełnienia.

Wymaga ona udzielenia uwagi temu co się dzieje w naszym doświadczaniu obecnej chwili z zachowaniem postawy otwartości i nieoceniającej akceptacji.

Angażuje wszystkie nasze zmysły gdy otwieramy się na całe nasze doświadczenie życia świadomi naszego ciała, emocji, myśli i środowiska zewnętrznego.

Chodzi o przytomność, o bycie w kontakcie ze sobą, z innymi i z naszym otoczeniem w obecnej chwili. Jest to naturalny i intuicyjny stan obecności w którym możemy czuć się bardziej połączeni z rzeczywistością, bardziej prawdziwi i bardziej żywi.

Wszyscy w jakimś stopniu doświadczaliśmy uważnej obecności w jakimś momencie życia, choć nie koniecznie wiedząc co to było.

Może poczuliśmy smak takiej uważnej obecności, kiedy byliśmy w jakimś pięknym miejscu, może z bliską sercu osobą, a może gdy urodziło się nasze dziecko, lub gdy zmarł ktoś bliski?

Może poczuliśmy smak takiej uważnej obecności gdy zaangażowaliśmy się w ulubioną aktywność, tańczenia pływania, biegania, grania na jakimś instrumencie czy siedzenia na pełnym słońca tarasie z filiżanką kawy w dłoni.

Zdajemy sobie może sprawę że to być może nie jest nasz zwyczajny sposób bycia. Podczas naszego zestresowanego życia najczęściej jesteśmy zajęci żonglowaniem wieloma zadaniami i czynnościami jednocześnie i niczemu nie jesteśmy w stanie dać pełnej uwagi. Rezultatem jest wtedy brak uwagi i skupienia, nieuważne słuchanie, zajmowanie się tylko tym co w naszej głowie, bezustanne osądzanie naszych przeżyć czy są dobre czy złe według naszych preferencji i często daleko od realnej rzeczywistości. To jest nasz powszedni stan umysłu i bynajmniej nie jest on spokojny. W ten sposób możemy przeżyć całe nasze życie nie będąc w pełni obecnymi i tracąc bezpowrotnie większość chwil w jakich żyjemy.

Gdy doświadczamy tego co niesie uważność poczujemy, że wracamy do siebie z silniejszym pojęciem sensu.

Możemy odkryć że udaje nam się być w kontakcie z poczuciem promienności, jasności celu, twórczym nastawieniem i wewnętrznym spokojem. Mówi się że praktykujący uważność rozwijają bardziej optymistyczną postawę w życiu i odwagę do pracy z życiowymi wyzwaniami.

Serdecznie zachęcam do zainteresowania się tematem , szczególnie że przed nami jesień a więc więcej czasu w domu , może z kubkiem herbaty czy kawy i uważnością na nas samych?

 

Justyna Kochanowska

nauczyciel MBLC

 

Tekst oparty o Podręcznik „Kurs życia Opartego na Uważności"

własność Mindfulness Association Polska