Mindfulness czyli uważność na co dzień
Drodzy rodzice.
W poprzednim roku szkolnym miałam okazję prowadzić z Państwa dziećmi (gr 3,4 i 5) innowację pedagogiczną "Jestem uważny, jestem życzliwy".
Jej program stworzony przeze mnie bazował na praktykach i ćwiczeniach z zakresu Mindfulness Based Living Course (w skrócie MBLC) czyli certyfikowanego kursu prowadzonego i rozpowszechnianego w Polsce przez Mindfulness Association Poland z siedzibą we Wrocławiu.
Ale co to jest Mindfulness? Termin ten oznacza uważność, czyli doświadczanie tego co się dzieje wtedy kiedy to się dzieje bez przeferencji (Rob Nairn twórca metody).
Uważność jest umiejętnością życiową która można pogłębić nasze poczucie satysfakcji z życia i spełnienia.
Wymaga ona udzielenia uwagi temu co się dzieje w naszym doświadczaniu obecnej chwili z zachowaniem postawy otwartości i nieoceniającej akceptacji.
Angażuje wszystkie nasze zmysły gdy otwieramy się na całe nasze doświadczenie życia świadomi naszego ciała, emocji, myśli i środowiska zewnętrznego.
Chodzi o przytomność, o bycie w kontakcie ze sobą, z innymi i z naszym otoczeniem w obecnej chwili. Jest to naturalny i intuicyjny stan obecności w którym możemy czuć się bardziej połączeni z rzeczywistością, bardziej prawdziwi i bardziej żywi.
Wszyscy w jakimś stopniu doświadczaliśmy uważnej obecności w jakimś momencie życia, choć nie koniecznie wiedząc co to było.
Może poczuliśmy smak takiej uważnej obecności, kiedy byliśmy w jakimś pięknym miejscu, może z bliską sercu osobą, a może gdy urodziło się nasze dziecko, lub gdy zmarł ktoś bliski?
Może poczuliśmy smak takiej uważnej obecności gdy zaangażowaliśmy się w ulubioną aktywność, tańczenia pływania, biegania, grania na jakimś instrumencie czy siedzenia na pełnym słońca tarasie z filiżanką kawy w dłoni.
Zdajemy sobie może sprawę że to być może nie jest nasz zwyczajny sposób bycia. Podczas naszego zestresowanego życia najczęściej jesteśmy zajęci żonglowaniem wieloma zadaniami i czynnościami jednocześnie i niczemu nie jesteśmy w stanie dać pełnej uwagi. Rezultatem jest wtedy brak uwagi i skupienia, nieuważne słuchanie, zajmowanie się tylko tym co w naszej głowie, bezustanne osądzanie naszych przeżyć czy są dobre czy złe według naszych preferencji i często daleko od realnej rzeczywistości. To jest nasz powszedni stan umysłu i bynajmniej nie jest on spokojny. W ten sposób możemy przeżyć całe nasze życie nie będąc w pełni obecnymi i tracąc bezpowrotnie większość chwil w jakich żyjemy.
Gdy doświadczamy tego co niesie uważność poczujemy, że wracamy do siebie z silniejszym pojęciem sensu.
Możemy odkryć że udaje nam się być w kontakcie z poczuciem promienności, jasności celu, twórczym nastawieniem i wewnętrznym spokojem. Mówi się że praktykujący uważność rozwijają bardziej optymistyczną postawę w życiu i odwagę do pracy z życiowymi wyzwaniami.
Serdecznie zachęcam do zainteresowania się tematem , szczególnie że przed nami jesień a więc więcej czasu w domu , może z kubkiem herbaty czy kawy i uważnością na nas samych?
Justyna Kochanowska
nauczyciel MBLC
Tekst oparty o Podręcznik „Kurs życia Opartego na Uważności"
własność Mindfulness Association Polska